Stawki przewozu morskiego po kursie spot spadły w 2022 roku o nawet 75%, niektóre z nich nawet poniżej stawek kontraktowych. Kolejki statków towarowych u wybrzeży Chin i USA dramatycznie się skróciły. Koszt transportu spada, ale czy ten trend się utrzyma?

Co to są stawki transportowe? Definicja

Określenia stawki frachtowe, koszty transportu, opłaty za fracht lub opłaty przewozowe stosowane są zazwyczaj stosowane zamiennie. Stawka frachtowa to cena, po której określony ładunek jest dostarczany z jednego punktu do drugiego. Mówiąc dokładniej, fracht to koszt przemieszczania towarów za pomocą środków transportu takich jak pociągi, statki, ciężarówki lub samoloty. Cena przewozu zależy m.in. od typu ładunku, wybranego środka transportu, wagi (CBM) lub TEU oraz odległości do miejsca dostawy.

Koszt transportu spada

Ceny transportu towarowego spadają. Na przykład koszt przewozu kontenera o długości 40 stóp spadł poniżej 4000 USD po raz pierwszy od września 2020 r. (Szanghaj-Los Angeles). Jest to około 50% mniej niż trzy miesiące temu. To jest zupełnie inny kierunek, w którym zmierzała ta sytuacja. Lata 2020-2021 były rekordowe dla niektórych linii żeglugowych. Obecnie ceny akcji AP Moller-Maersk A/S, Hapag-Lloyd i Cosco są bardzo niskie.